Sekret tkwi w stężeniu

Cały sekret tkwi w stężeniu, czyli ilości koncentratu zapachowego (mieszanki naturalnych i syntetycznych olejków) rozcieńczonego w alkoholu. Od proporcji, w jakich są zmieszane, zależy moc i trwałość zapachu.

Perfumy lub Ekstrakt (Pure Perfume, Parfum, Extrait de Parfum)

Najbogatsza i najbardziej skoncentrowana forma zapachu, jaka obecnie istnieje zawiera od 15% do 40% koncentratu. Mówi się, że ekstrakt  perfum dzięki tak wysokiemu stężeniu odkrywa prawdziwą duszę zapachu. Perfumy są gęste, bogate i trwałe wystarczy zaledwie kilka kropli, by je poczuć. Ale paradoksalnie, mimo tej mocy, są jednocześnie bardziej intymne niż woda toaletowa w sprayu. Mocniej wyczuwalne z bliska niż dużej odległości (jeśli przytulisz się do kogoś, kto nosi perfumy, będziesz nimi pachnieć jeszcze przez wiele godzin). ESSENTIAL PARFUMS - Orange x Santal stworzony przez Natalie Gracia-Cetto

Woda perfumowana (Eau de parfum, EDP)

To najczęściej spotykana kategoria w perfumerii stężenie olejków zapachowych wynosi od 15% do 20%. Większa ilość alkoholu sprawia, że łatwiej odparowuje i ma większą projekcję. Zapach wody perfumowanej jest wyraźny i powinien utrzymywać się na skórze przez cały dzień. Co ciekawe, zgodnie z klasyczną piramidą olfaktoryczną główną rolę gra tu środek, czyli nuty serca, i to on będzie najbardziej wyczuwalny. 

Woda toaletowa (Eau de toilette, EDT)

Zawiera średnio od 5% do 15% koncentratu zapachowego. Jest zdecydowanie lżejsza, bardziej efemeryczna i mniej wyczuwalna niż woda perfumowana. Można powiedzieć, że woda toaletowa została stworzona do noszenia w dzień (np. do biura), a woda perfumowa na wieczór. Z doświadczenia wiemy, że sporo osób wybiera taką postać swojego ulubionego zapachu na lato.EDITIONS DE PARFUMS FRÉDÉRIC MALLE - Iris Poudre stworzony przez Pierre'a Bourdon

Woda kolońska (Eau de cologne, EDC)

Pierwsza formuła wody kolońskiej składała się głównie z nut cytrusowych z dodatkiem ziół i zdecydowanie kojarzyła się z mężczyznami. Obecnie tą nazwą określa się rozmaite świeże kompozycje (zwane także Eau Fraiche), w których stężenie koncentratu zapachowego nie przekracza 5%. Nie ma w niej nut bazowych i niezbyt trzyma się skóry, a zapach ulatnia się po zaledwie paru godzinach. To raczej odświeżający gest aniżeli faktyczne perfumowanie. 

Jeśli zastanawiasz się, co wybrać, najprostszym sposobem będzie więc odpowiedzenie sobie na pytanie, jak intensywny ma być (twój) zapach.

PODZIEL SIĘ